Logo ke stažení
logo ve formátu PNG
logo ve formátu PDF
​​​​užití loga Equa bank - pravidla


Kontakt pro média 
Kateřina Petko
Head of PR & Internal Communications 
katerina.petko@equabank.cz

20. 3. 2017

Hypotéka se ve srovnání s pronájmem pořád vyplatí

Splácením hypotéky lze oproti nájemnému ušetřit desítky tisíc ročně.

Splácení hypotéky se dnes v České republice, měřeno měsíčními výdaji, vyplatí více než nájemní bydlení. Se splátkou průměrné hypotéky ve výši 10 356  korun měsíčně lze ušetřit oproti placení pronájmu až 17 010 korun ročně. Vyplynulo to z výsledků průzkumu a z interních dat společnosti Equa bank.

Sazby hypoték jsou stále velmi nízké, pod dvě procenta, a to i přes to, že se již nepohybují na historicky nejnižší hranici. Díky tomu je pořízení vlastního bydlení na hypotéku stále výhodnější než placení pronájmu. Splátka hypotéky přináší ročně ve srovnání s pronájmem úspory v řádech i několika desítek tisíc korun. Navíc s hypotékou investujeme do vlastního bydlení, což se nám, na rozdíl od pronájmu, v budoucnosti mnohonásobně vrátí,“ říká Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Ušetřit na hypotéce lze i ve velkých městech

Rozdíly ve výši nájemného se samozřejmě liší podle velikosti měst. Zatímco průměrná výše pronájmu v ČR činí pro byt o rozloze 72 m2 přes 11 700 korun, v Praze za pronájem bytu o stejné rozloze zaplatíme dvakrát více (24 700 Kč). Na hypotéce tak lze ušetřit v hlavním městě ročně přes 41 000 korun . Druhé nejdražší bydlení lez koupit v Brně. I zde se vyplatí pořídit si byt na hypotéku než platit pronájem. Přesto je zde úspora nejnižší v celé ČR. Ročně lze v Brně s hypotékou uspořit zhruba 6 700 korun3. Oproti tomu největší úsporu představuje koupě nemovitosti na hypotéku v Ústí nad Labem. Zde se s hypotékou dá oproti placení pronájmu ušetřit až 67 000 korun ročně3.

Cena nemovitostí dál poroste

Průměrná cena bytů vzrostla meziročně o 10 %. Největší meziroční nárůst přitom vykazuje Královehradecký, Středočeský a Liberecký kraj. „Od roku 2013, 2014 kdy ceny bytů dosáhly svého minima, pozorujeme trvalý růst realizovaných cen bytů. Vliv na to měly samozřejmě i v loňském roce klesající úrokové sazby hypoték, které se za posledních sedm let snížily trojnásobně, a dlouhodobě se drží pod hranicí 2 % p. a. Právě nízké úrokové sazby nahrávají dostupnějšímu bydlení, a to i přes zvyšující se ceny nemovitostí. Dá se předpokládat, že nízké sazby ještě nějakou chvíli vydrží, ale nebudou na této úrovni věčně. Proto by zájemci neměli s pořízením nemovitosti otálet. Díky nízkým úrokovým sazbám jsou navíc úspory oproti pronájmu v současnosti velmi vysoké,“ doplnil Ondřej Hák.

Každý třetí plánuje změnu bydlení

Z průzkumu4  Equa bank vyplynulo, že v současné době bydlí v pronájmu každý 3. Čech (28 %). Pouze každý druhý ale uvažuje o změně a pořízení si vlastního bydlení. „Řada lidí si stále myslí, že hypotéka pro ně není dostupná. Přitom platí pronájmy vyšší než je splátka hypotéky a ani tím neinvestují do vlastního bydlení. Navíc ročně na pronájmu zaplatí mnohem více než na hypotéce,“ uzavřel Ondřej Hák. Průzkum ukázal, že pokud Češi přemýšlí o novém bydlení, chtějí ho financovat jak z úspor, tak právě hypotékou. Průměrná výše hypotéky, o které uvažují, je 1 900 000 Kč.  

 

----------------------------

1) Hypotéka LTV 80 % = 2 082 355 Kč, úroková sazba dle hypoindexu za leden 2017 – 1,82 %, doba splatnosti 20 let
2) Průměrný pronájem při průměrné ploše pronajímaného bytu byl dle realitymix.cz 11 781 Kč
3) Průměrná cena bytu o velikosti 72m2 dle realitymix.cz,  LTV 80 %, úroková sazba dle hypoindexu za leden 2017 – 1,82 %, doba splatnosti 20 let
4) Průzkum realizovala společnost Equa bank prostřednictvím Instant Research od agentury Ipsos na vzorku 1 050 respondentů na přelomu března a dubna 2016