Kontakt pro média 
Tereza Kaiseršotová
Tisková mluvčí
tereza.kaisersotova@rb.cz


Etický kodex
PDF Raiffeisenbank International Group ke stažení ZDE

8. 2. 2021

Pandemie ovlivní i sv. Valentýna – budeme svým protějškům vařit doma

I když svátek sv. Valentýna je spojen s překypujícími city, Češi jsou k němu poněkud rezervovanější. Slavit se ho chystá 35 % Čechů, 40 % ho určitě slavit nebude a 25 % se ještě nerozhodlo. Letošní Valentýn bude navíc trochu jiný – oslavy se přesouvají do soukromí, nejčastěji ke společné večeři. A dárky budou spíše symbolické – investovat do nich méně než 500 Kč chce téměř polovina z nás. Vyplynulo to z tradičního valentýnského výzkumu Equa bank.

Češi jsou k valentýnským oslavám již tradičně chladnější. Přitom ti, kteří ho hodlají ignorovat, uvádí jen v 25 % prozaický důvod – nemají partnera. Drtivá většina „neslavičů“ – téměř 50 % - však slavit nebude, protože tento svátek nemají rádi.

Co se letos změní, je forma oslav, kterou zvolí ti, kteří chtějí na sv. Valentýna partnerku či partnera překvapit. I do těchto oslav totiž zasáhne pandemie Covid-19. Téměř třetina dotázaných odpověděla, že ovlivní to, jak jsou zvyklí valentýnské oslavy prožívat. Jako nejčastější formu oslav v době před koronavirem označilo 41 % dotázaných společnou večeři doma a 34 % romantickou večeři v restauraci. Letos romantická večeře v restauraci odpadá a téměř 60 % zamilovaných bude slavit společnou večeří doma.

Překvapit partnerku či partnera vlastnoručně uvařenou večeří chce 46 % zamilovaných. Společně vařit bude 27 % a nechat si dovézt jídlo z restaurace od profesionálů chce 20 %. Do večeře pro dva bude investovat do 500 Kč 43 % dotázaných a od 500 do 1000 Kč pak 41 % respondentů.

Závratné sumy nebudou zamilovaní Češi investovat ani do valentýnských dárků. Do 500 Kč se chce při nákupu dárku vejít 44 % z nás. Od 500 do 1000 Kč chce dát do dárku pro svůj protějšek 28 % Čechů a od 1000 do 1500 Kč 13 %.

To, že přibližně polovina z nás se chystá dárky pořídit on-line a druhá polovina i přes omezení prodeje v souvislosti s pandemií v kamenných obchodech, pak souvisí s tím, že v drtivé většině půjde o „očekávané“ valentýnské dárky. Tedy ty, které lze i nyní koupit v kamenných obchodech – květiny (20 %) a sladkosti (15 %).

„Již tradičně rostou kolem svátku sv. Valentýna platby našimi kartami v květinářstvích – ať již těch kamenných, tak i těch on-line. V minulých letech rostly platby kartou v květinářstvích v porovnání s průměrem až čtyřnásobně a letos očekáváme, že tomu nebude jinak,“ uvedla Kateřina Petko, ředitel komunikace Equa bank.